Kui tihedalt peab Smaragd elupuid istutama?

Smaragd elupuude istutussammu valides, tuleks kõigepealt läbi mõelda, millise eesmärgiga soovite hekki istutada? Kas Teil on aega oodata, kuni hekk tihedaks kasvab? Kui kõrgeid taimi soovite istutada? Kui kõrgeks soovite heki kasvatada? Põhiline küsimus, kas Smaragd elupuust saab üldse tihedat hekki? Vastus sellele: jah, saab küll! Siinjuures tuleb aga silmas pidada, et Smaragd elupuu kasvab kauem tihedaks läbipaistmatuks hekiks oma koonusekujulise võra tõttu.

Läbipaistmatu Smaragd elupuuhekk

Selleks, et saavutada kiiresti tihe ja läbipaistmatu Smaragd elupuuhekk, soovitame istutada puud 50-60 cm sammuga. Sellise istutussammuga on taimed juba istutamise hetkel tihedalt koos ning privaatsus on kõrgemate puude puhul koheselt tagatud. Elupuude puhul ei pea muretsema selle pärast, et taimed on liiga tihedalt istutatud. Elupuud on spetsiaalselt aretatud hekitaimed ja sellistesse tingimustesse loodud. Kõrgemaid taimi kõrgusega üle 2,5 meetri nii tihedalt istutada ei saa, kuna taimed on massiivsed ning nende mullapallid on suured.

tiheda heki istutamine

Vabakujuline Smaragd elupuuhekk

Vabakujulise elupuuheki puhul võib puid istutada 70-100 cm sammuga või soovi korral isegi laiemalt. Sõltuvalt sellest, millist tulemust tahetakse saavutada. Istutussammuga 70-80 cm on elupuuhekil tulevikus alumine osa kokku kasvanud ning ladvad sealjuures eristatavad. Selliselt säilib Smaragdile iseloomulik koonuseline võra ning pakub osaliselt ka privaatsust.

Elupuu Smaragd on tuntud oma elegantse koonusekujulise võra ning aastaringselt tumerohelise värvuse tõttu. Selleks, et säilitada Smaragdi elegantne võra, tuleb taimed istutada suurema vahega alates 1 m. Siis ei teki ohtu, et elupuud tulevikus tihedalt kokku kasvavad.

Smaragd elupuud kasutatakse tihti ka soolotaimena peenardes või aias rohelise aktsentvärvi loomiseks. Smaragd ei vaja palju pügamist ning on aeglasema kasvuga kui elupuu Brabant.

Pärast istutamist tuleb elupuid esimesel aastal regulaarselt rikkalikult kasta vähemalt 10L veega puu kohta. Põuasel perioodil vajavad isegi mitmeaastased taimed lisakastmist! Parim viis sellise olukorra lahendamiseks on kastmissüsteem. 

Kasta puid põhimõttel: pigem harva, kuid põhjalikult. Sagedane vähene kastmine soodustab hekitaimedele pinnapealse juurestiku väljaarenemist, mis omakorda muudab heki külma- ja põuatundlikuks. Vesi on elu alus!

Heki rajamise täisteenus!