Mis erinevus on elupuudel Smaragd ja Brabant?

Meie poole pöörduvad tihti kliendid küsimusega, mis vahe on elupuudel Smaragd ja Brabant. Mõlema puhul on tegemist vähenõudlikute ja külmakindlate hekitaimedega, kuid nende kasvukuju ning värvus on erinevad. Elupuud on kiirekasvulised igihaljad puud, mistõttu on nad muutunud Eestis väga populaarseteks hekitaimedeks.

Elupuu Brabant

Brabant on spetsiaalselt aretatud hekitaim, millest saab kiiresti tiheda ja läbipaistmatu heki tema laia võra tõttu. Värvuselt on Brabant roheline, talvel muutub oma kaitsekihi tõttu veidike kollakamaks.

Brabant vajab hekina pügamist, et ühtlast ja ilusat hekki saavutada. Tema aastane juurdekasv on 25-35 cm vastavalt pinnasele ja kasvutingimustele. Brabandist elupuuhekki on võimalik pügada kandiliseks.

Elupuuhekk Brabant

Elupuu Smaragd

Smaragd on tuntud oma elegantse koonusekujulise võra ning aastaringselt tumerohelise värvuse tõttu. Smaragd hoiab hästi vormi ja ei vaja palju pügamist, kuid kasvab aeglasemalt kui Brabant. Tema aastane juurdekasv on 20-30 cm vastavalt kasvutingimustele. 

Smaragd elupuuhekk kasvab kauem tihedaks hekiks kokku tema koonuselise võra tõttu. Tihti kasutatakse ka vabakujuliste hekkide puhul.

Mõlema sordi puhul on aga sama tähtis kastmine. Elupuid tuleb pärast istutamist esimesel aastal regulaarselt rikkalikult kasta vähemalt 10L veega puu kohta. Piirkondades, kus võib mööduda lausa kaks nädalat ilma igasuguste sademeteta, tuleb elupuude kastmine kindlasti aiatööde hulka arvata. Parim viis sellise olukorra lahendamiseks on kastmissüsteem. 

Kasta puid põhimõttel: pigem harva, kuid põhjalikult. Sagedane vähene kastmine soodustab hekitaimedele pinnapealse juurestiku väljaarenemist, mis omakorda muudab heki külma- ja põuatundlikuks.