Elupuu Brabant või Smaragd?

Elupuude valimisel tekib tihtilugu küsimus, mis vahe on elupuudel Smaragd ja Brabant?

Mõlema puhul on tegemist vähenõudliku ja külmakindla hekisordiga, kes pakuvad rohelist silmailu ka talvel. Sobivad istutamiseks nii üksikuna, gruppidena või hekina. Elegantsem neist on koonuse kujuga tumerohelise värvusega Smaragd elupuu. Kui on soov saada kiiresti läbipaistmatut hekki, siis on Brabant selle jaoks sobivam. Brabant on laiema võraga kui Smaragd ja annab võimaluse tekitada nö seina efekti.

Elupuu Brabant

Elupuu Brabant on kiirema aastase juurdekasvuga kui elupuu Smaragd. Brabandist saab kiiresti tiheda ja läbipaistmatu elava müüri tema laia võra tõttu. Värvuselt on Brabant heleroheline, talvel muutub oma kaitsekihi tõttu veidike kollakamaks. Brabant vajab hekina rohkesti pügamist, et ühtlast ja ilusat seina saavutada. Üldjuhul alustatakse latvade pügamist siis, kui soovitud heki kõrgus on saavutatud. Sügisel valmivad elupuul viljad, mis muutuvad pruuniks ning mille peale ei tasu ära ehmatada.

Kui Brabant istutada üksteisele lähestikku, siis on hekk juba algusest peale põhimõtteliselt läbipaistmatu. Üldjuhul kiiresti tiheda heki saavutamiseks on soovituslik puud istutada 50-60cm istutussammuga.

Brabant
Smaragd

Elupuu Smaragd

Elupuu Smaragd on koonusekujuline ja hoiab hästi oma vormi, mistõttu on Smaragd ka soolotaimena väga silmapaistev. Hästi hoiva vormi tõttu ei vaja Smaragd palju pügamist. Värvuselt on Smaragd aastaringselt tumeroheline, mis muudab puu elegantseks. Selleks, et saavutada Smaragd elupuust kiiresti tihedat hekki, tuleb kohe algul istutada juba kõrgemad puud. Smaragdi aastane juurdekasv on 20-35cm.

Kes valib Smaragdi, teeb seda ilusa tumerohelise värvi, elegantsuse ja hooldusvabaduse tõttu ega pea oluliseks kiiresti läbipaistmatu heki loomist. Kes aga valib Brabandi, teeb seda kiiresti privaatsuse saavutamise tõttu.

Oluline on aga mõlema sordi puhul see, et nad on põuatundlikud ja vajavad väga hoolsalt kastmist.